"Úvod do elektrotechniky" je skutečně úvodní předmět seznamující s elementárními principy a metodami analýzy elektrických obvodů v ustáleném stavu. Dobrá znalost tohoto předmětu patří k nutným požadavkům pro pokračování v dalším studiu na Fakultě elektrotechnické. Důležité je pochopit základní zákonitosti, principy a metody analýzy elektrických obvodů a umět je následně aplikovat na řešení konkrétních obvodů a úloh. Bez dokonalého porozumění a rutiního zvládnutí dané problematiky asi opravdu nelze vystudovat elektrotechnické obory na vysoké škole. Pokusíme se vás tedy připravit pro následné studium velmi zajímavých oblastí elektrotechniky, elektroenergetiky a elektroniky.
Úvod do teorie obvodů - základní zákony a principy, stacionární (ohmické) obvody, metody pro úplnou a částečnou analýzu obvodů, napěťové a proudové poměry na prvcích RLC, symbolicko-komplexní metoda analýzy obvodů v harmonickém ustáleném stavu, výkony, trojfázové obvody.
Přednášky vede v przenční formě studia garant předmětu doc. Ing. Jiří Kotlan, CSc. a Ing. Marcela Ledvinová, Ph.D. , v kombinované formě studia Ing. Marcela Ledvinová, Ph.D., oba z Katedry teoretické elektrotechniky FEL, ZČU v Plzni.
Informace pro studenty o charakteru předmětu:
Úvodní předmět seznamující s principy a metodami analýzy elektrických obvodů v ustáleném stavu. Dobrá znalost tohoto předmětu patří k nutným požadavkům pro pokračování v dalším studiu na Fakultě elektrotechnické. Důležité je pochopit základní zákonitosti, principy a metody analýzy elektrických obvodů a umět je následně aplikovat na řešení konkrétních obvodů.
Předmět představuje úvod do teorie lineárních el. obvodů - základní zákony a principy, stacionární (ohmické) obvody, metody pro úplnou a částečnou analýzu obvodů, napěťové a proudové poměry na prvcích RLC, symbolicko-komplexní metoda při analýze lineárních obvodů v harmonickém ustáleném stavu, výkony, trojfázové obvody, formulace rovnic obvodu pro výpočet okamžitých hodnot proudů a napětí u(t), i(t).
Student v průběhu semestru zpracuje doma tři samostatné práce z problematiky elektrických obvodů. Zadání a kontrolu správnosti výsledků student získá prostřednictvím interního počítačového systému MOODLE.
Zkouška z KTE/UE je písemná a ústní. Písemná část trvá cca 2,5 hod. a obsahuje úvodní test (cca 50 min.), teoretickou část (cca 5 otázek na definice veličin a pojmů, popis metod a principů, cca 20 min) a příkladová část (cca 3 až 4 příklady z analýzy el. obvodů, cca 1,2 hod.).
U zkoušky se vyžaduje znalost základních metod a principů analýzy lineárních el. obvodů v ustáleném stavu v plném rozsahu uvedeném na přednáškách. Student musí dané problematice porozumět (věcně i fyzikálně) a umět jednotlivé metody aplikovat na řešení konkrétních příkladů a úloh.
Důležitá poznámka: Studium předmětu Úvod do elektrotechniky vyžaduje logické porozumění teoretickým partiím analýzy el. obvodů, fyzikální představu o chování jednotlivých prvků obvodu (rezistor, kapacitor, induktor a zdroje napětí a proudu) a matematické zvládnutí formulace a řešení modelů el. obvodů v podobě rovnic, resp. soustav rovnic. K tomu je nutné danou problematiku průběžně studovat a komplexně zvládnout při přípravě na vykonání zkoušky. Student musí počítat pro přípravu na zkoušku s cca 50 až 80 hodinami systematické přípravy (v závislosti na stupni předchozích znalostí ze střední školy či z jiného předchozího studia).